Çağlayan Adliyesi’nde silah sesleri: 2 ölü, 6 yaralı

İstanbul’da Çağlayan Adliyesi önünde polis noktasına silahlı saldırı düzenlendi. Saldırgan iki kişi öldü, 3’ü polis 6 kişi yaralandı. Olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi.

Yaralılar ambulansla hastaneye götürüldü.

Adliyeye giriş ve çıkışlar kapatılırken, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz ve Başsavcı vekilleri olay yerinde inceleme yapıyor.

BAKAN YERLİKAYA: DHKP/C TERÖR ÖRGÜTÜNE ÜYE OLDUKLARI TESPİT EDİLMİŞTİR

Konuyla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Bugün saat 11.46’da İstanbul Çağlayan Adliyesi C Kapısı önündeki kontrol noktasına saldırı girişiminde bulunulmuştur. 1’i kadın 1’i erkek 2 saldırgan ölü ele geçirilmiştir. 3’ü polis memuru olmak üzere 5 kişi yaralanmıştır. Kahraman polislerimizi tebrik ediyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Gelişmeleri kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz” dedi.

İkinci bir açıklama yayınlayan Yerlikaya, “Etkisiz hale getirilen E.Y. ve P.B adlı hainlerin DHKP/C terör örgütüne üye oldukları tespit edilmiştir. Saldırı girişiminde bulunan teröristler etkisiz hale getirilirken, 3’ü polis 3’ü vatandaşımız olmak üzere 6 kişi yaralanmıştır. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum” ifadelerini kullandı.

BAKAN TUNÇ: ADLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ise saldırıya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan adli soruşturmanın çok yönlü devam ettiğini bildirdi.

Tunç, sosyal medya hesabındaki paylaşımda, Çağlayan Adliyesi önünde bulunan güvenlik noktasına yönelik silahlı saldırıyı şiddetle lanetlediğini belirtti. Tunç, saldırıda yaralanan polis memurları ve vatandaşlara acil şifa diledi.

Yılmaz Tunç, “Olayla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından başlatılan adli soruşturma çok yönlü devam etmektedir” ifadesini kullandı.

SAVCI MEHMET SELİM KİRAZ ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

İstanbul Adliyesi’nde görev yapan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, 31 Mart 2015’te DHKP-C tarafından rehin alınarak öldürülmüştü.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın makam odasında öldürülmesine ilişkin 4’ü tutuklu 9’u firari 14 sanığın yargılandığı davanın kararını 11 Temmuz’da açıklamıştı.

Mahkeme heyeti davanın tutuklu sanıkları Mustafa Koçak ve Murat Canım’ı, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırmıştı.

Heyet bu sanıkları ayrıca, “kasten öldürmeye yardım” suçundan 27 yıl, “kamu görevlisini silahla hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 12 yıl ve “ateşli silahlar kanununa muhalefet” suçundan da 3 yıl ve 2 bin 700 lira da adli para cezası olmak üzere toplam 42’şer yıl hapis cezasına mahkum etmişti.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir