Irak Merkez Bankası’ndan ‘dolar’ yasağı

Irak Merkez Bankası, döviz rezervlerinin İran’a yönelik yaptırımları delmek ve mali suç işlemek için kullanılmasını önlemek için dolar cinsinden nakit çekmeyi ve işlem yapmayı yasaklayacağını duyurdu. Karar 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girecek.

Üst düzey bir Irak merkez bankası yetkilisi, Irak’ın döviz rezervlerinin mali suçlarda kötüye kullanılmasını ve İran’a yönelik ABD yaptırımlarının delinmesini engellemek amacıyla 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren ABD doları cinsinden nakit para çekilmesini ve işlem yapılmasını yasaklayacağını duyurdu.

Irak Merkez Bankası (CBI) Yatırım ve Havaleler Genel Müdürü Mazen Ahmed Reuters’a yaptığı açıklamada, bu hamlenin Irak’ın her yıl New York Merkez Bankası’ndan nakit olarak ithal ettiği 10 milyar doların yaklaşık yüzde 50’sinin yasadışı kullanımını engellemeyi amaçladığını söyledi.

Buna göre, 2023 yılı sonundan önce bankalara dolar yatıranların 2024 yılında da dolar olarak para çekebilecek. Ancak, 2024 yılında yatırılan dolarlar sadece resmi kur üzerinden yerel para birimi olarak çekilebilecek. Irak Merkez Bankası bir süredir ekonomideki dolarizasyonu tersine çevirmek için önlemler üzerinde çalışıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir